About

D-Day je modifikace pro známou hru Quake 2, která se odehrává ve druhé světové válce a její hlavní náplní je vylodění na Omaha Beach. I přesto, že je samotná hra Quake 2 poměrně stará, se tento mód hodně podařil...

D-Day sice nepatří k nejnovějším modifikacím, ovšem stále se řadí mezi absolutní špičku v modech pro Quake 2. Pokud máte rádi prostředí 2. světové války a někde se Vám válí Quake 2, zkuste a nebudete litovat.
 

 

Proti sobě stojí několik týmů, jak už tomu většinou býva, v základní verzi pouze Spojenci a Němci, ale v dalších novějších verzích už je týmu několik, jako třeba Francouzi, Britové Rusové a další.

V každé z několika desítek map je předem určený úkol. Například zneškodnit most přes řeku, zničit obranou střílnu nepřítele nebo vniknout do nepřátelské základny a vyřadit jim z provozu různá zařízení. Hra má velké množství map i různých taktik na řešení útoku či obrany a tak je na prvním místě týmová spolupráce.

Hra je velice reálná, protože vojáci jdou i postřelit, díky čemuž se stanou pomalejší, nebo začnou krvácet a po chvíli vykrvácí úplně. Pokud dobře míříte tak vám stačí pouze dva dobré zásahy z libovolné zbraně a protivníka zneškodníte. Postavy jsou ve střelbě nejrychlejší když stojí, dále si mohou kleknout a lehnou. V lehu jsou nejméně nápadné, ale zároveň nejpomalejší. Rychlost postav záleží i na zbrani, kterou nesou a pokud vezmete nějakou zbraň po mrtvém spoluhráči nebo protihráči, tak se postava ještě o něco zpomalí. Proto je dobré přemýšlet, která zbraň se vám v danou chvíli hodí nejvíce.

 

  • Ve hře zcela chybí věci známe z jiných modifikací, jako jsou lékárničky, náboje a zbraně, což je jen dobře, protože by to tento mód poškodilo. Samozřejmostí je, že zranit či úplně zneškodnit můžete i své vojáky, takže granáty a jiné účinné zbraně se musí používat jen v situacích kdy není na blízku váš spoluhráč.

    A to se už dostáváme k rozdělení jednotek. Každý tým obsahuje výběr z několika
    vojáku : Infantry, Officer, Light gunner, Heavy gunner, Sniper, Airbone, Engineer, Medic a Flamethower. Každý se hodí na něco jiného. Sniper kryje jednotku ze vzdáleného stanoviště, první linii tvoří Infantry, Light gunner a většinou i Medic. Pokud budete zraněni, stačí zmáčknout zkratkovou klávesu a když je Medic někde poblíž tak vám přiběhne na pomoc s uzdravovací injekcí. Jednoduchá je i komunikace mezi hráči, hra používá zkratkové klávesy typu: kryjte mě, kupředu, doleva, doprava, útok, stáhněte se, zastavte palbu, následuj mě, potřebuji zbraň, vylez mi na ramena, pozor sniper a další.
    Pojďme si představit pár základních map této modifikace:

 

Omaha Beach - Jedná se o vylodění spojenců. Spojenci se musí vylodit a získat do svého vlastnictví bunkry (celkem jich je 5). Bunkry si strany přebírají navzájem. Němci musí zabít 60 spojenců, nebo vyhrát obsazování bunkrů. Spojenci se objevují v lodích na pobřeží, pak následuje pláž, na které jsou útesy s bunkry, ve kterých se objevují němci. Některá povolání se objevují i mimo bunkry a lodě (infantry-němec, airborne-spojenec, sniper-němec, engineer-neměc, flamethrower-němec). Zvláštností je, že na pláži občas vybuchují granáty.

St. Mere Eglise - Městečko, kde není žádný speciální úkol. Vyhraje ta strana, která jako první dosáhne 50 fragů. Spojenci se objevují u kostela a němci na opačné straně města. Je zde poměrně dost skrýší a tmavých míst – takže ideální mapa pro snipery. Do několika domů jde vejít a v některých jsou i otevíratelná okna. Spojenci jsou zde trochu v nevýhodě, mají jen jednu cestu, kterou se mohou od kostela dostat do zbývající části města, ale i tak je tato
mapa nejhranější na všech serverech.

Simserhof Bunker - Zde se musí němci dostat do bunkru a zničit v něm 6 věcí, zatím co spojenci vyhrají dosažením 60 fragů. Němci se mohou do bunkru dostat dvěmi cestami. Do bunkru se dá dostat pouze teamovou spoluprací, protože oba vchody jsou poměrně vysoko umístěné a tak se musí využít ramen některých spolubojovníků. Jinak cele řešení bunkru je poměrně dobře vyřešené a spojenci mají hned na začátku výhodu v umístění dvou kulometných hnízd přímo na příchodové cestě, takže němci se musí hodně snažit, aby s ke vchodům vůbec dostali. Tato mapa je také velice často hraná.

Dinant River Bridge - Náplň této mise je velmi snadná. Spojenci musí zničit most a němci jim v tom brání. Existuje několik verzí této mapy. Rozdíly jsou však jen v únikových cestách od náloží, připravených na odpálení mostu.

To už se dostáváme k rozdělení zbraní. Zbraně mají Spojenci i Němci stejné a každá zbraň má dva druhy střelby (až na granáty). Každé povolání má standardně jako zbraň holé ruce, nůž a granát (až na medika).

 


nůž - v prvním módu s nožem normálně sekáte, v druhém módu jej lze hodit, ale je malá šance na zásah. U Medica je to jediná základní zbraň, ale má mimo ní i injekci na uzdravení svých spoluhráčů.
granáty - vybuchnou chvíli po tom, co je hodíte a mají slušný rozptyl a účinnost. Dokonce jdou vzít ještě po dopadu na zem a tím pádem je můžete hodit zpátky tomu, kdo je po vás hodil, ale pouze pokud jste dostatečně rychlí. Granát vybuchlý v rukou znamená smrt pro vás i pro hráče poblíž vás.
pistole - je malá, ale účinná, stačí jeden šikovný zásah a zasažená postava vykrvácí. V druhém střelném režimu je přesnější, ale jste pomalejší (toto je stejné u většiny zbraní v druhém střelném režimu).
puška - je taková větší pistole, dobrá účinnost, ale musíte dobře mířit.
samopal - je rychlý, málo přesný a brzy mu dochází náboje. Výhodou je, že Officer, který tuto zbraň vlastní, má ještě k dispozici vzdušnou podporu.
lehký kulomet - je rychlý a přesný, ale nábojů má také málo. U Axis má o 15 nábojů více, což je velká výhoda.
těžký kulomet - je rychlý, náboje mu vydrží opravdu dlouho a tím se z něj stává smrtící zbraň. Je ale poměrně nepřesný na delší vzdálenosti. Lze s ním střílet jen v leže a nebo v zákleku.
sniperka - je pomalá, ale vzhledem k druhému režimu s naprosto přesným zaměřovačem se z ní stává jedna z nejúčinnějších zbraní.
bazuka - je pomalá, dlouho se nabijí a než ji použijete, tak jste většinou mrtví. Pokud to s ní ale umíte, tak není problém odpálit půlku soupeřovy jednotky. Jde střílet pouze v zákleku.
plamenomet - šlehá kolem sebe plameny, které zapalují jak nepřátelé (pokud k nim ovšem doběhnete), tak rovněž často i samotného plamenometčíka.
 

 


Závěrem: Ve srovnání s tématicky stejně zaměřenou modifikací pro Half life Day Of Defeat má Quake2 D-day sice horší grafiku a design map, ale za to má daleko propracovanější systém zbraní a hraní celkově.

Testováno na: AMD Athlon 950 MHz, 384 MB RAM, GeForce 4 64 MB
Doporučené rozlišení: 1024x768; Maximální rozlišení: 1600x1200